Heartbreak

by NDE

/
  • Streaming + Download

    Includes unlimited streaming via the free Bandcamp app, plus high-quality download in MP3, FLAC and more.

      €7 EUR

     

1.
2.
3.

about

S radostí oznamujeme, že dalším letošním vydavatelským počinem je opět album projektu NDE, v jehož čele stojí v Irsku usazený hudební experimentátor známý jako Slavek Kwi. Jeho tvorbu již z našeho labelu znáte, třeba z projektu Quarantaine s Jaroslavem Palátem.
Tentokrát je to EP Heartbreak, které obsahuje studiové nahrávky pocházející z let 1993-95. Nahrány byly v belgickém městě Liege. První z nich vyšla v roce 1995 také na mezinárodní CD kompilaci „Melting Pop“, zbývající kompozice vycházejí takto poprvé.
Čekej místy až potemněle ambientní náladu, tvořenou hrou s nejrůznějšími zvukovými útržky i živou prací se zvuky, údery, ruchy, škrábanci a dalšími. Vše dokáže místy také pěkně štípnout a určitě je to radost na několik poslechů odměněná lebedným old school industriálním závěrem.

Projekt NDE byl založen na konci 80tých let společně s Honza-Sculpteur De Sons, později se připojila také zpěvačka Claire Blach a M2w.

We are delighted to announce another release of NDE, the project co-founded by Slavek Kwi, whose previous releases with us include Quarantaine project with Jaroslav Palat.
This time it is EP "Heartbreak" containing studio compositions of NDE from 1993-1995, recorded in Liege, Belgium. The first part was previously published on the CD compilation "Melting Pop". You can expect moments of dark ambient sound interlaced with lighter touches and scratches: a dynamic sound adventure with an old-school industrial finale.

Project NDE was formed in the late 80ties together with Honza – Sculpteur Des Sons; they were later joined singer Claire Blach and M2w.

Recorded in Liege, Belgium

Other rare NDE work are available here
emerge.bandcamp.com/album/concerts-for-nobody

NDE (Near Death Experience) are:
Claire Blach
Honza-Sculpteur De Sons
Slavek KWI
M2w

credits

released November 14, 2014

Label: CS Industrial 1982-2010 ‎- CSi 023

tags

license

about

CS Industrial 1982-2010 Czech Republic

CS Industrial 1982-2010 - czech and slovak industrial scene documentation project. Focusing on years 1982- 2010 and related cultural structures we offer deep insight into the first chapters of czech and slovak specific electronic music genres.

CS Industrial 1982-2010 - dokumentační projekt o česko-slovenské industriální a přidružené scéně v letech 1982 až 2010.
... more

contact / help

Contact CS Industrial 1982-2010

Streaming and
Download help